החלטתם להשקיע בבורסה ולא יודעים איך להתחיל? תשכחו לרגע מהדרך המהירה לעושר ומכל מה שסיפרו לכם. השקעה בבורסה דורשת תחקיר מעמיק, יד על הדופק ותגובה מהירה לשינויים בשוק. לפניכם 3 טיפים מרכזיים להתחלת וניהול הרומן שלכם עם שוק ההון.

בחירת מוצר השקעה
קיימות אופציות שונות להשקעה וחשוב להכיר את מכשירי ההשקעה השונים ולהבין מה נכון עבורכם או לפזר סיכונים ולשלב בין מגוון מכשירי השקעה.
כך למשל, אג"ח הוא נייר ערך המהווה תעודת התחייבות לתשלום חוב. כלומר, האג"ח משלמת למלווים ריבית תקופתית בנוסף להחזר הקרן בתום תקופה ההתחייבות.

האגרות ביחס למוצרים אחרים נחשבות לאפיק סולידי יחסית ועם זאת, יש להבין את הגורמים המשפיעים על מחיר האג"ח ואת התנאים הקובעים את אופן התגמול וכמובן תלוי באיזה אג"ח מדובר, כי אג"ח ממשלתיות כרוכות בפחות סיכון אך גם בתשואה נמוכה יותר ואג"ח המתפרסת לאורך זמן נחשבת יותר ריסקית מאג"ח לטווח קצר.

מניות הן עוד מוצר אופציונאלי להשקעה וכאשר רוכשים מניות הופכים לסוג של שותפים בחברה. חשוב כמובן לדעת בכל רגע נתון מה מחיר המניה לפי תנודות השוק, כי כמו שאפשר להרוויח אפשר גם להפסיד ויש לבחור היטב את החברות שמוכרות מניות מהן תרצו לקנות וגם לבחור את הטיימינג האולטימטיבי למכור.

תיק השקעות מגוון – האסטרטגיה קובעת
תמהיל תיק ההשקעות הוא קריטי להצלחה ויש חברות שמתמחות בנושא ויוכלו לייעץ ולנהל עבורכם תיק השקעות בהתאם לפרמטרים שונים.
זכרו שבכל מקרה ככל שלוקחים סיכון התשואה יכולה להיות יותר גבוהה ומצד שני, ככל שלוקחים יותר סיכון כך ההפסד יכול להיות גדול יותר. כדאי לדעת תמיד היכן נמצא הכסף, באיזה סכום מדובר ולבצע גיוון.

קיימים שלושה סוגים של תיקי השקעות: התיק הסולידי המתאים למי שמחפש השקעה לטווח קצר ואחזקת מניות נמוכה יחסית, תיק השקעות מאוזן בו הסיכון גבוה יותר מהתיק הסולידי ואחזקת המניות אף היא גבוהה יותר ותיק דינאמי בו עולים הסיכון והאחזקה והוא מנוהל לטווח ארוך יותר. בכל מקרה, תיקי ההשקעות כוללים לרוב אג"ח ממשלתי, אג"ח של חברות מדורגות, מניות מהארץ ומניות חו"ל בקומבינציות שונות, תלוי במשקיע.

מסחר עצמאי או תיק השקעות מנוהל? זו השאלה!
החלטה חשובה נוספת היא האם לבצע מסחר עצמאי בבורסה או לפנות לחברה שתבצע עבורכם את הניהול. מי שהוא אוטודידקט ומוכן להתמסר לפעולת המעקב והניתוח יוכל לסחור עצמאית ולהיות יותר בשליטה בכל הנוגע להשקעות כאשר קיימים כלים שונים שמאפשרים לקבל תמונת מצב עדכנית והתראות בכל עת ולחסוך כך גם את עמלת הטיפול שנלווית לפנייה לגוף מקצועי.

עם זאת, בניהול תיק מקצועי עובדים לרוב אנשים שזו ההתמחות שלהם והם יוכלו לנהל אותו בשקיפות מולכם, לעדכן בכל מה שחדש וחשוב לדעת ואילו אתם תוכלו לפנות את הזמן הפנוי לעיסוקים אחרים.

אל תתחילו להשקיע לפני שבדקתם את כל האופציות, יתרונות וחסרונות, כמה עולה לכם והמלצות מיודעי דבר על אסטרטגיית ניהול נכונה.