בריאות הילדים חשובה לנו מאוד ובעונת החורף אנחנו מוצאים את עצמנו מוזעקים לגן או לבית הספר, כדי לאסוף את הילד שהעלה חום או מראה סימנים של שפעת.
הוירוסים אינם מרחמים על ילדי הגן או בית הספר וחשוב מאוד לחזק את המערכת החיסונית שלהם בחורף ובכלל, כי גם עונות המעבר בין אביב לקיץ ידועות כעונות המועדות לפורענות בריאותית.

כיצד ניתן לעשות זאת בדרך שתטיב עם הילדים ואולי למנוע את הווירוס הבא?

לבוש בשיטת שכבות
הדרך הפשוטה ביותר היא לארגן עבורם נכון את המלתחה, כיוון שקשה לסמוך על הילדים שידעו כיצד לתרגם את מזג האוויר לפריטי לבוש. חשוב לשים לב שהם יתלבשו חם, אבל רצוי בטכניקת השכבות. הכוונה היא גופיה מעליה סריג ומעליו ז'קט ו/א מעיל, כך שהם יוכלו לקלף ולהוסיף שכבות במהלך היום על פי מידת ההתקררות או ההתחממות ההדרגתית. יש לקחת בחשבון מעברים בין חללים ממוזגים ומחוממים לחוץ וללמד אותם כיצד להתכונן למעברים האלה.

לאוורר את הבית
הקור בחוץ מונע מבעדכם לאוורר את הבית ופירוש הדבר שהוירוסים חוגגים ביחד וכולם נדבקים מכולם. חשוב מאוד לאוורר מעת לעת את הבית ובמיוחד להדריך את הילדים בכל הנוגע לכללי היגיינה כמו שטיפת הידיים בכל פעם עם סבון או מים, התעטשות או שיעול לתוך עיקול המרפק ושימוש בממחטות חדשות כל פעם ומחקרים מצביעים על כך שאם מישהו במשפחה חולה, יש להרחיק מיד את מבקשת השיניים שלו משל האחרים או לזרוק אותה, כיוון שווירוסים מסוגלים לעבור ממברשת שיניים אחת לשנייה.

חיזוק מערכת החיסון
מערכת חיסון מוחלשת היא צוהר לחיידקים ומחלות חורף. שדרגו משמעותית את התפריט היומי של הילד על מנת להימנע מחסכים בתוספי תזונה. חומרים חיוניים כמו חומצות וויטמינים לחיזוק מערכת החיסון הם אבץ, ברזל, מגנזיום, כמובן לפי כל ילד. מומלץ לבצע בדיקת דם תקופתית כדי לאתר חוסרים ולהשביח את התזונה בפירות עשירים בויטמין C כמו תפוז וקלמנטינה, ירקות טריים, אגוזים, אוכל פחות מעובד וטבעי ככל שניתן. להימנע מטיגון מאכלים ולהרבות בשמן דגים כדי להעניק לילד חומצות שומן חיוניות. במידה והילד חולה ומקבל אנטיביוטיקה הקפידו לתת לו פרוביוטיקה להסדרת התפקוד של מערכת העיכול. בנוסף, החיידקים הפרוביוטיים מגנים על הגוף מפי זיהומים ושומרים על רמת מינרלים תקינה.

שינה ופעילות – שילוב מנצח
אורח החיים של ילדינו משפיע משמעותית על הבריאות שלהם. ילד זקוק לשנת לילה איכותית וטובה של לפחות 8-10 שעות בלילה, רצוי להקפיד על כך שיסיים את ארוחת הערב כשעה לפני השינה. קיבה מלאה היא מתכון לשינה טובה, אבל קשה מאוד להירדם מיד אחרי האוכל. בנוסף, העשירו את שגרת יומו בפעילות גופנית ממריצה שאף היא תורמת לחיזוק מערכת החיסון משיעורי התעמלות ועד פעילות משפחתית נמרצת בסופי שבוע.

השקיעו במערכת החיסון ובשמירה על בריאות הילדים בכל עונה ועל אחת כמה וכמה בתקופת החורף.