בשנים האחרונות אנחנו עדים ליכולות טכנולוגיות שנכנסות לכל תחום ומטשטשות את ההבדל בין ענפי ההיי טק לבין רוב התעשיות והענפים האחרים, בוודאי בכל מה שקשור למוצרי צריכה.
המגמה הזו מעמיקה במהירות ונכנסת לכל ענף שרק ניתן לחשוב עליו – אנשי מחשבים, גיקים וסטארט אפיסטים חיו עד לא מזמן בעולם משלהם. הם ייצרו ציוד תקשורת, מערכות "בילינג" לספקי טלפוניה, מערכות הגנה מפריצה לרשתות וכמובן כל מיני שירותים ואפליקציות לאינטרנט ולמכשירים נישאים.
שאר העולם התנהל בלעדיהם, למעט העניין הזה של תחזוק המחשבים ו"השרת" בכל משרד. כולנו שמענו על האקזיטים שלהם ועל סיפורי המיליונרים בני ה־30 פלוס, אבל על החיים של רובנו כל זה לא השפיע.

עכשיו המחשבים והדיגיטציה נכנסים לכל מקום. בנקאות, ביטוח ופיננסים…
השיחה היחידה בהנהלות כיום היא על סיום תפקידם של הסניפים והסוכנים ומעבר לבנקאות ביתית וסלולרית. זו מהפכה שתהפוך אלפי פקידים, אנשי שירות ויועצים למיותרים.

בקמעונות ומסחר, חלק מהפעילות בתחומים אלה יעבור לחנויות וירטואליות ולאספקה במשלוחים. החנויות שיישארו יצטרכו ללמוד איך למשוך לקוח מהרחוב באמצעות מסרים לטלפון הסלולרי שלו ואיך להתמודד עם היכולת שלו לגלות שישנה חנות אחרת מעבר לכביש שמוכרת את אותו הפריט בעשרה שקלים פחות.

פתחו עיתון והביטו מה מוכרים שם? מערכת בקרה משוכללת, מסכי מגע, חיבור בלוטות לטלפון וחיבור לאינטרנט.
בעולם הרכב כבר מפעילה חברת גוגל מאות מכוניות שנוסעות לבד, ללא נהג, ואנחנו לא שומעים על תאונות והרוגים. בתוך שנים לא רבות ינועו עשרות אלפי מכוניות כאלה, והראשונות שבהן כבר יגיעו גם אלינו.

בתחום הבית גוגל, מייצרת טרמוסטט וגלאי עשן. מוצרים דיגיטליים וחכמים. אפשר להפעיל אותם מהסלולר ולקבל באמצעותו דיווח על מצבם, ובעיקר הם אמורים "ללמוד" את ההרגלים של בני הבית.
הולכים לישון בשעה מסויימת , הטרמוסטט יבין את זה, ויכבה את החימום או המיזוג בכל הבית, למעט חדר השינה, בשעה המתאימה. אנחנו בפיתחה של מהפכה שתשנה את כל ההתייחסות לבית – ותהפוך אותו סופסוף לחכם באמת.

כבר היום המכשירים הסלולריים יודעים לפענח לא רע מי אתם ומה אתם רוצים לדעת והם יזרימו אליכם את מצב התנועה בדרך למקום העבודה שלכם, את תוצאות המשחק של הקבוצה שאתם אוהדים ואת מזג האוויר במקום שבו אתם נמצאים, וכל זה בלי שסיפקתם מידע כלשהו.

הכל מתוך ניתוח הפעולות שעשיתם בטלפון: מה שחיפשתם, הפעילות שרשומה לכם ביומן, תוכן תיבת האימייל. בתוך מספר שנים תוכלו לדעת במכשיר הסלולרי מה הטמפרטורה בכל אחד מהחדרים בבית. זו רק דוגמה אחת לתחום החדש והמלהיב ביותר בעולם הדיגיטלי: "האינטרנט של הדברים" (Internet of Things) – איך מחברים את הדברים הפיזיים שכולנו מכירים אל האינטרנט ומייצרים ערך מוסף חדש למשתמשים.

אם לוקחים את כל זה צעד קדימה, מערכות מחשוב יוכלו בקרוב לעשות כל תהליך שאותו עושים כיום פקידים ואפילו מנהלים – אם התהליך מובנה וחוזר על עצמו. מנהלי חשבונות ורואי חשבון, למשל, ובוודאי אלה שעוסקים בביקורת, יכולים להתחיל לחפש עבודה חדשה, וכך גם אנשי פרסום שאינם שולטים בתחכום של העולם הדיגיטלי.

פקידי רכש, קבלה, שירות לקוחות, חשבונות? שלום. נהגים? בעוד עשר שנים לא נזדקק להם. הרכבים האוטונומיים של גוגל יסיעו אותנו לעבודה ויחזרו לקחת את הילדים לבתי הספר (רכב אחד לכל משפחה!). טייסים? כבר כיום הכל אוטומטי. כותבים או עורכים לשוניים? תלוי: אם המטלה היא כתיבה טכנית או סקירה , המחשב יכול לעשות אותה יותר טוב. אבל (כנראה) המחשב לא יוכל לכתוב פרשנות או שירה.

ומה עם כל שאר המקצועות? שלושה חוקרים בריטים, מאוניברסיטת אוקספורד, פילחו מאות סוגי מקצועות על פי נוסחאות ואפיונים, ודירגו אותם על פי מפתח של רלוונטיות דיגיטלית: מקצוע שניתן להחליפו בתוך זמן לא רחוק על ידי מחשב או מכונה ייעלם; לעומת זאת, אלה שלא ניתנים להחלפה, יפרחו.

במקצועות שישרדו ניתן כצפוי למצוא את מהנדסי המחשב והמתכנתים לסוגיהם, אבל גם רופאים, מאמנים, מורים, עורכי דין וכוהני דת. במקצועות שנידונו להעלם בולטים רואי חשבון, פקידי בנק, אנשי ביטוח, קופאים, טבחים, אנשי שירות ועוד רשימה ארוכה של עובדי תעשייה – שכולם ככל הנראה יוחלפו על ידי רובוטים.

בעולם הדיגיטלי הכל מלהיב: הדברים חדשים, הדמיון רץ קדימה, וקל לראות איך אוכלוסיית העולם – לרבות המחצית שחיה בתנאים קשים – משפרת את מצבה באמצעות החידושים הללו. באמצעות טלפון סלולרי שעולה כמה עשרות שקלים, שבו מצויד כיום כמעט כל בן אדם בעולם, לרבות אנשים שהולכים יחפים בג'ונגלים, ניתן להגיע לכל הידע שצבר עד כה המין האנושי. זה מדהים.

אלא שבמקביל אי אפשר להתחמק מתחושת אי נוחות. העולם הדיגיטלי משאיר מאחור את מי שאינו שולט בטכנולוגיה. הוא מחסל מאות מקצועות ומאות מיליוני מקומות עבודה. הוא פותח פערים. האם הפערים הדיגיטליים ומהפכת המחשוב יגרמו למשבר תעסוקה במדינות המערב? אין תשובה חד־משמעית. ניסיון העבר של המהפכות החקלאית והתעשייתית מלמד שבני אדם מצאו תעסוקות חלופיות ואף טובות יותר לאלה שנכחדו.

אולי זה יקרה גם הפעם, בשלב הבא של המהפכה הדיגיטלית, אך הדברים האלה הם תמיד "ממוצעים". באופן אישי, לבודדים, המהפכה הדיגיטלית תפתח הרבה הזדמנויות, אך גם תגרום ללא מעט סגירת דלתות ומפחי נפש.