אי אפשר שלא לשמוע על סיפורי הצלחה מסחררים של יזמים שרכשו בתים בארה"ב ולא מפסיקים להרוויח מאחזקתם או מכירתם. משבר הסאב פריים פתח הזדמנויות עבור מי שרצה לקנות בזול וזיהה את הפוטנציאל, אבל גם היום קיימות אפשרויות להשקעה נדל"נית מעבר לים וכל שצריך זה להבין את חוקי המשחק ולפעול בזהירות.

המיקום קובע
בשלב ראשון חשוב לאתר נכס מניב על המפה כאשר יש חשיבות למדינה בה בוחרים ולאזור הגיאוגרפי המבוקש. יש מדינות שמסבירות פנים יותר מאחרות למשקיעים זרים וחשוב שיהיה איש קשר שילווה אתכם בתהליך המכיר כבר את החוק המקומי ואת הביורוקרטיה והרגולציה.

בענף פועלות חברות מנוסות בתחום שיוכלו לאתר עבורכם את הנכסים המניבים על פי ההון העצמי שתרצו להשקיע או לברר מבעוד מועד מהם התנאים להלוואה בה תוכלו לעמו וכיצד להעביר את הכסף לחו"ל ומהי העמלה שתצטרכו לשלם על העברה זו וכן בדקו מהי המשמעות מבחינת רשות המיסים בארץ על כסף שנכנס לכם מנכס בחו"ל.

משקיעים ביחד או לחוד?
היתרון בעבודה עם חברות נדל"ן חיצוניות המתמחות בשידוך בין משקיעים למוכרים בחו"ל הוא שהן כבר מכירות את השטח, יש להן אנשי קשר והן ידעו כיצד לזרז את התהליך כמו גם להנחות אתכם בפעילות השוטפת ולגשר על הפער הפיזי בינכם ובין נכס שנמצא מעבר לים.

שימו לב שיש שני סוגים של חברות: אלה שרק מתווכות אך לא מעורבות בנכס ואלה שמעורבות בהשקעה כקרן השקעת נדל"ן ובאופן טבעי, יש להן אינטרס משותף אתכם להשקיע בו כדי להפיק ממנו את המיטב.

קרנות השקעה פותרות לכם את כאב הראש הכרוך בניהול השוטף של הנכס אבל יש לבדוק היטב באיזו קרן נדל"ן בחרתם מהזמינות, רמת השקיפות והאם הכסף מחכה בחשבון נאמנות ומה הניסיון של הקרן בהשקעות בחו"ל ובאילו מצבים ניתן לצאת מההשקעה והאם יתכנו הוצאות נוספות למה שכבר נמסר לקרן – בדקו שיש לכם ערבות לכך שאם ההשקעה לא יוצאת לפועל, הכסף יוחזר אליכם.

הוצאות נוספות לאחר הרכישה
כך או כך, חשוב מאוד להשקיע בביצוע תחקיר מעמיק ואפילו לנסוע למקום בו תרצו להשקיע למרות שיש פעמים שלא תצטרכו לעשות זאת כי אפשר למצוא הכל באינטרנט כולל את המתווכים שהם בפועל משכירים בשמכם את הנכס וחברת האחזקה שתטפל בנכס.

יש להבין מה ההיצע מול הביקוש באזור המבוקש, מהי סוג האוכלוסייה, התשואה המשוערת וגם להחליט אם לקנות נכס שיש להשקיע בשיפוצו או נכס שכבר מוכן למגורים.

כדאי לברר גם מהן ההוצאות הקבועות לאחזקת הנכס ממיסים דרך ביטוח מקיף לתיקונים ובכל מקרה לבדוק מה התשואה המשוערת באזור, לרוב בהשקעות בחו"ל מדובר בתשואה שנעה בין 8-10% לעומת 3-4% בהשקעות נדל"ן בארץ. פעמים רבות עם הון עצמי נמוך תוכלו לממש את החלום לקנות דירה להשקעה בחו"ל אך לא בארץ.

החליטו אם תרכשו דירה או בית ספציפי או תיכנסו להשקעה כחלק מקבוצת רכישה תוך קבלת מניות לכל שותף בקבוצה. התמקדו בלוקיישן אטרקטיבי בחו"ל ובליווי של נוטריון ו/או חברה המכירה היטב את הענף באזור המבוקש ותוכל לסייע לכם ברכישת הנכס, השבחתו ומכירתו או השכרתו.