זירת הנדל"ן כמרקחה ולא מפסיקה להמציא את עצמה כל פעם מחדש עם הזדמנויות למשקיעים. מהשקעה בנדל"ן מסחרי בהתאמה אישית ועד השקעה בקרקעות חקלאיות, פרויקטים של תמ"א 38 ועד שיפוץ ומכירת דירות ברווח. מהי ההשקעה הבאה שלכם בסצנת הנדל"ן המקומית? 5 הטרנדים שמעמידים אופציות מרעננות בפני משקיעים.

השקעה במרלוגים – הדבר הבא
ענף המרכזים הלוגיסטיים בישראל גדל בקצב מסחרר ועם התרחבות שוק האיקומרס יותר ויותר סוחרים מחפשים מרכזים לוגיסטיים לפעילות שלהם. מרבית המרלוגים ממוקמים בפריפריה ורבים דורשים הון עצמי גבוה כדי להיכנס לתחום של תפעול והשכרת שטחים לוגיסטיים, אבל קיימים גם מרכזים לוגיסטיים אורבניים במרכזי הארץ שמחליפים אט אט את בעלי המלאכה שפעלו בעבר בשכונות. היתרון הבולט, מעבר למיקום הגיאוגרפי האסטרטגי הוא בכך שאפשר לשכור אזור במתחם לוגיסטי לפי גודל ויחידות ולהשכיר את היחידות למי שמחפשים מענה לוגיסטי במרכז. חשוב לבחור יחידות מודולאריות שניתנות להתאמה לכל צורך בין אם גלריה או תצוגה של מוצרים וכיום מדברים על תשואה גבוהה בשל הביקוש והון עצמי נמוך יחסית, ללא סיכונים מיותרים.

האב כבר יש לכם?
בעידן בו חללי העבודה המשותפים מתחילים להחליף את המשרדים הקלאסיים, יותר ויותר חברות ענק כמו רשת פתאל וגם יזמים פרטיים משקיעים בהאבים. הכוונה היא להפוך נכס שהיה בעבר משרד גדול ומרווח ואפילו חנות לחלל עבודה משותף וכמובן לקבל שכירויות מגוון דיירים או מחברת אחזקות שתיקח תחת חסותה את פעילות האב, גביית כסף מדיירי האב וכן משוכרים מרכזיים ומשניים. אפשר לחלק את החלל המודולארי בכל דרך שתבחרו בין אם כיחידות עבודה קטנות וניידות ועד חדרי ישיבות מרווחים יותר ומשרדים ל-2-4 אנשים במשרד.

התחדשות עירונית ואתם חלק ממנה
בשנים האחרונות אושרו במדינה הרבה מאוד פרויקטים של התחדשות עירונית מסוגים שונים מפינוי ובינוי ועד תמ"א 38. המטרה היא להוסיף למבנים קיימים ממ"ד ולאפשר חיזוק נגד רעידות אדמה או לנצל את השטח בדרך הטובה ביותר ולאפשר לכמה שיותר תושבים ליהנות ממגורים איכותיים בעיר. בתים קטנים הפכו למגדלי יוקרה ומשקיעים שהימרו על אזורים מתפתחים נהנים מפירות ההשקעה בין אם בהשכרת הנכסים או במכירתם כאשר המחיר עלה כשהשכונה אוכלסה או יוקרתה עלתה. ניתן למצוא פרויקטים כאלה במרכזי הערים הגדולות אך גם באזורים שונים בפריפריה.

לשפץ ולמכור
בעלי ידי זהב או מי שיש לו חזון יכול לנסות לקנות דירות שנראות כמו חורבות ולהפוך אותן לדירות יוקרה מפוארות. כל שצריך זה הון עצמי ואת האמצעים ליצור שינוי משמעותי שיבוא לידי ביטוי בשורת הרווח. כיום יש גם מעצבי פנים ואדריכלים המתחמים בתחום השבחת הנכסים על ידי הום סטיילינג, חלוקה חכמה של הבית ושינויים מרחביים הם הופכים אותו לבית נחשק יותר שאפשר לקבל עליו תמורה גבוהה בהשוואה לתמורה ששולמה בעדו מלכתחילה.

פעם היו כאן מטעים
השקעה נוספת היא של רכישת קרקעות חקלאיות במטרה שיבוא יום והן יופשרו וניתן יהיה לבנות על השטח. יש לקחת בחשבון שלפני הרכישה יש לבדוק היטב מה התוכניות העתידיות בנוגע לקרקע ולאמוד את פוטנציאל המימוש כאשר יש הבדלים משמעותיים בין קרקע פרטים לקרקע בבעלות מנהל. ניתן לערוך בדיקות מקיפות ויש לגלם גם הוצאות נלוות כמו מיסים בנוסף לעלות רכישת הקרקע.