ראיון עבודה הוא מעמד מלחיץ, במיוחד אם מדובר בג'וב נחשק במיוחד. עשרות מתמודדים, תהליך מורכב וארוך, אפילו מייגע ושלבים רבים בדרך לסגירת הסכם.

בין אם אתם מרואיינים מתחילים או מרואיינים מנוסים, חשוב שתתכוננו היטב לקראת ראיון עבודה טלפוני ופרונטאלי על מנת להעלות את סיכויי הקבלה. יש לנו 5 טיפים שיעזרו לכם במשימה.

הכל מתחיל במחקר שוק

הכירו את גוגל – הכלי האולטימטיבי לדעת יותר אודות המשרה ומקום העבודה. מרבית הפעמים לא יחשפו בפניכם מי בדיוק החברה המגייסת ומה היא בעצם מחפשת וקצת ישאירו אתכם באפילה. אם תגלו לפי פרטי זיהוי מי החברה (למשל, מיקום, תחום התמחות) תוכלו לחקור עליה יותר וכך להגיע עם מידע חשוב לראיון העבודה, למשל, מי המועמדים האולטימטיביים בעיניה, באילו פרויקטים היא עוסקת ולבצע התאמה מקסימלית ביניכם ובין הווי המקום ופרופיל המשרה.

תשובות לשאלות נפוצות

המשותף לכל המועמדים למשרה הנכספת הוא שכולם ככל הנראה ישאלו שאלות דומות – מקצועיות ואישיותיות מ"ספר לי מדוע פוטרת ממקום העבודה הקודם או מהי תכונת האופי המאתגרת שלך" ועד פתירת אתגר או בעיה מורכבים במיוחד המעידים על ידע מקצועי, חשיבה תהליכית וכדומה. גם במקרה זה, יעזור מאוד להיוועץ עם מרואיינים שונים שחולקים ידע בקבוצות בפייסבוק או בפורומים שונים כדי להתכונן מראש לשאלות ולתשובות מרשימות במיוחד.

בלי לחץ בבקשה

קל מאוד להילחץ לקראת ראיון עבודה ובמהלך הריאיון עצמו, במיוחד אם המראיינים נראים קשוחים להפליא. חשוב להגיע לראיונות רגועים, לאחר ארוחת בוקר טובה (כלומר, על קיבה מלאה), לתרגל דמיון מודרך, לנשום עמוק ולחשוב דקה לפני שמשיבים. נסו להתייחס לראיון העבודה כאל מעמד פחות פורמלי ממה שהוא, אבל לא להיות חברמנים מדי שלא לחצות גבולות עם המראיינים. לשפת גוף יש חשיבות רבה ברושם שתרצו ליצור: שמרו על יציבות, ידיים מונחות ברוגע לצדי הגוף (שילוב מצביע על סגירות, זריקת ידיים על פתיחות יתר וחוסר כבוד), שמרו על קשר עין עם המראיינים ונסו ליהנות מהסיטואציה בלי לחשוב כיצד היא תשפיע על עתידכם המקצועי.

ציפיות שכר – הכינותי מראש

אחד השלבים המאתגרים בתהליך קבלה לעבודה חדשה הוא דווקא ציפיות השכר, כיוון שלא תמיד יחשפו בפניכם מה התקציב ומה מרוויחים בחברה. אם יש לכם אפשרות לברר עם עובדים אחרים על פי וותק וניסיון בתחום, סוג התפקיד כדאי שתדעו פחות או יותר מה לנקוב, כנ"ל סקר בטבלאות השכר. החליטו על סכום ריאלי אבל גם בדקו אילו תנאים מגיע לכם לקבל (ובכל מקרה לדרוש).

חזרה גנרלית

סימולציה יכולה לעזור לכם מאוד בצליחת ראיונות עבודה, במיוחד אם אתם זקוקים לאימון "על יבש" בטרם קפצתם למים. נסו לעמוד מול המראה, להקליט את עצמכם ולתת משוב לדרך בה אתם מציגים את עצמכם ומתראיינים. תוכלו כמובן להתאמן אצל חבר ולקבל משוב ממנו, על אחת כמה וכמה אם יש לכם חברים שהם בעצמם מראיינים קשוחים או מגייסים בררנים.

זכרו שראיונות הם גם סוג של אימון כושר – שכלול המיומנויות עם הזמן ומראיון לראיון יעזרו לכם להתמקצע בתחום ובסופו של דבר, להשיג את עבודת החלומות שלכם.