במהלך ההיסטוריה האנושית התפתחו מספר תרופות טבעיות שזכו לכינוי "תרופות סבתא". רבות מ"תרופות" אלה יכולות להועיל גם בימנו. אז מה בעצם הן תרופות סבתא?

מדור לדור במשך שנים עברו כל מיני עצות ומתכונים, מהסבתא לאם ואח"כ לילדים עם רעיונות איך לטפל או לפתור בעיות שונות בדרכים טבעיות ומקוריות. תרופות סבתא אינן באמת תרופות, אלא פתרונות טבעיים המבוססים, בדרך כלל, על מרכיבים שנמצאים בכל בית ממוצע – מאכלים, עשבים, צמחים וכו' –ואשר יכולים לסייע  בהקלה על בעיות בריאות כאלו ואחרות.

האם הן באמת עוזרות? זה כבר תלוי בתרופה, בסבתא ואת מי ששואלים. אתם מוזמנים לנסות בעצמכם… אם נניח תקף אתכם באמצע היום כאב ראש, הסבתא תמליץ לשים פרוסות תפוח אדמה סביב הראש ולקשור עם מטפחת או להניח שום כתוש על המצח.. לא בטוח שזה יעזור אבל לפחות תזכו לקצת זמן שקט לבד כי כולם יתרחקו ממכם.

כואב לכם הגרון, אישית היינו ממליצים לסור לרופא ולבדיקת משטח גרון. אבל בינתיים בהמלצת הסבתא אתם מוזמנים לגרגר עם חצי כוס מיץ לימון  או מים חמים עם מלח או לאכול כף דבש. פעם היו ממליצים על גוגל מוגל, אותו הסבתא הכינה מביצה טריהמשוקשקת עם סוכר, מניסיון אישי זה דווקא עזר, אבל בימינו לא מומלץ להסתכן בחשיפה לסלמונלה.

הצטננתם והאף סתום? ניתן להריח שורש חזרת חתוך; לשפעת עם חום לשתות תה חם  עם תוספת ברנדי או קוניאק ולאכול פרי הדר עם  ויטמין C וכמובן לדאוג שיכינו לכם את מרק העוף המפורסם.

אבוי ואבוי עלה לכם החום… מיד להיכנס לאמבטיה פושרת לכמה דקות ואז למרוח חומץ על המצח והרגלים ולעטוף אותם בגרביים ולא לשכוח להתכרבל בשמיכה, לטרטר את כולם בסביבה ולצפות בבינג' של איזו סדרה (אם כבר אז כבר). לא מספיק כל זה … התחלתם גם להשתעל. הסבתא מיד תרקח לכם "תרופה" מורכבת מבצל טרי קצוץ המושרה בדבש לחצי שעה ואז תדרוש שתשתו את המיץ שמזה יצא או שתקרמל לכם סוכר, תוסיף חלב חם ומי סודה פושרים ותגיש לכם לשתות כדי שתהיו בריאים… בהצלחה עם זה.

שלשולים??? ואי ממש לא נעים … מומלץ בין ריצה לריצה לשירותים להרתיח אורז ולשתות רק את המים בהם הוא בושל וגם לשתות מיץ רימונים, למרות שזה נשמע אפילו טעים. עצירות מנגד זו כבר בעיה אחרת .. כאן שמן זית יכול לעזור וגם מיץ של עגבנייה מרוסקת. שלא נדע מכאבי שיניים. אבל אם יש כבר כאלה כדאי שתנסו להניח על השן הכואבת צמר גפן ספוג בערק או קוניאק ולקבוע בהקדם תור לרופא שיניים (כשאין ברירה אז אין ברירה).

כמובן שיש עוד המון תרופות שכאלה אך יש לזכור שהמלצות אלו טובות למצבים הפשוטים בהם כל אחד יכול להיתקל,  אך אם כל הכבוד לתרופות סבתא (ויש כבוד) הן יכולות אולי להקל אך, אינן מחליפות את הצורך בבדיקה של רופא. תהיו בריאים !!