העולם נחלק לשני סוגי טיפוסים: אלה שמקבלים החלטה בן רגע ואלה ששוקלים היטב את צעדיהם ומתקשים להחליט. אין ספק קשה יותר לקבל החלטות כבדות משקל כמו היכן ללמוד, איזו דירה לקנות, עם מי להתחתן והאם להביא עוד ילד לעלם או מה יהיה מקום העבודה הבא לעומת איזו שמלה ללבוש לאירוע או באיזה מסלול לנסוע למשרד כדי להימנע מפקקים.

קבלת החלטות היא עניין אינדיווידואלי, אבל כמו בכל תהליך, חשוב לבחון את כל האופציות שעומדות לרשותכם על מנת לגבש החלטה. כיצד ניתן לעשות זאת? מספר טיפים שיעזרו לכם במשימה.

לאפיין את הצרכים ואת הרצונות
קל יותר לקבל החלטה כאשר מודעים לצרכים ולרצונות. למשל, שינויים שתרצו לחולל בחיים או יעדים שתרצו לכבוש. הרבה אנשים מקבלים החלטות מבלי לדעת באמת מהם רוצים ולאחר מכן להטיל ספק בהחלטה, רק כי היא היתה החלטה לא מבוססת.

שאלו את עצמכם מה תרצו לשנות, להשיג, מהן ההחלטות שיוכלו להשפיע על החיים שלכם לטובה. למשל, למצוא אהבה ולכן להירשם לאתר הכרויות או לעבוד בתור עורכי דין ולצורך כך, להירשם ללימודי משפטים.

להכיר את כל האפשרויות
לפני שיוצאים לדרך ובוחרים, כדאי לפתוח את כל הקלפים על השולחן. להבין מהן האפשרויות ולאחר מכן, להתייחס לפלוסים ולמינוסים שנלווים לכל החלטה. למשל, להתפטר מהעבודה כדי ללמוד ולהשיג יותר יוקרה או פוטנציאל תעסוקתי להמשך הדרך אך לוותר על משכורת קבועה לתקופה ארוכה.

כלומר, לבחון את המחיר שכרוך בקבלת כל החלטה – כי בדרך כלל בחיים, בחירה אחת באה על חשבון השנייה. לדוגמא, אם החלטנו ללכת ללמוד ולהתפטר מהעבודה, יתכן שנצטרך לעבור לדירה קטנה יותר, כי כבר לא יהיה לנו התקציב הדרוש לשלם שכירות על הדירה הנוכחית.

חשיבה רציונאלית או אמוציונאלית?
יש אנשים שפועלים על פי תחושת בטן, אינטואיציה, בעוד אחרים מקבלים החלטות רק על סמך ההיגיון. אפשר כמובן לשלב בין השניים או לקבל ייעוץ חיצוני של מישהו שרואה דברים בצורה אובייקטיבית. אבל עם כל הכבוד ליועצים למיניהם ודעות של אחרים, זכרו שבסופו של דבר אתם אלה שצריכים לחיות עם ההחלטות שקיבלתם ולכן, החלטה שלא מרגישה לכם נכון אפילו אם היא נראית כמו הדבר ההגיוני ביותר בעולם, עשויה להתגלות כטעות..

בכל מקרה, כאשר אתם מקבלים החלטות חשוב לעשות זאת ברוגע, במצב נפשי טוב, לנטרל לחצים חיצוניים כמו של הורים מודאגים או בני זוג ספקניים. הרי אתם אלה שצריכים לעמוד מאחורי ההחלטות שלכם ולחיות אתן ולא האחרים שהתערבו בעניין.

להתאמן בקבלת החלטות
תתפלאו, אבל קבלת החלטות היא סוג של מיומנות ולכן, כדאי להתמיד באימון בקבלת החלטות על בסיס יומיומי, שיוכל לסייע לכם לקבל החלטות קטנות ולאחר מכן – גדולות ומשמעותיות.