בזמן האחרון לא ניתן להתעלם מדוכני השייקים שצצים מכל עבר ותרבות השייקים נעשתה חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. כמעט לכולם יש בלנדר בבית ורבים מעדיפים לערבב ולשתות מאשר לאכול את המוצר בשלמותו. מהם היתרונות של שייקים וכיצד להכין שייק מנצח?

לפרגן למערכת העיכול ולרדת במשקל
אם נדמה שייק לארוחה גדולה, אין ספק שאחרי שתיית שייק אפשר להרגיש שבעים אבל לא בהכרח מפוצצים. הכל כמובן תלוי ברכיבים של השייק. גרסאות ירוקות המכילות ספירולינה, פטרוזיליה, קייל, צ'יה ודומיהם יכולות להאיץ את קצב חילוף החומרים ולסייע מאוד למערכת העיכול, במיוחד אם מוסיפים לשייקים סיבים תזונתיים.

שתיית שייקים מקדמת גם ירידה במשקל. מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה הראה שהמשתתפים שהחליפו שתי ארוחות ביום בשייק איבדו יותר מ-5 פאונד ממשקלם כעבור שלושה חודשים בלבד. רמות השובע של שייקים עשירים יכולות להיות גבוהות מאוד וכמובן תלוי מהם הרכיבים שנבחרו להכנת המשקה.

שליטה ברכיבים תזונתיים למקסימום אפקט
לא כל ארוחה כוללת את כל אבות המזון ויש רכיבים תזונתיים שלא בהכרח טעימים. לשייק אפשר להוסיף רכיבים תזונתיים חשובים ולשלוט בכמויות ומראש להחליט כמה חלבון יכלול המשקה על מנת לשפר את רמות הסוכר בדם ולהזין את הגוף ברכיבים חיוניים שקשה לקבל בדרך אחרת.

למשל, נוגדי חמצון למיניהם וגם וויטמינים ומינרלים בכמות שכמעט אי אפשר לצרוך דרך ארוחה סטנדרטית. חשוב לבחור בקפידה הן את הרכיבים והן את הכמויות וכן את סוג הפרי או הירק, כדי שיהיה כמה שיותר טרי ולא קפוא, במצב ששומר על הרכיבים התזונתיים. לדוגמא, אוכמניות הכוללות נוגדי חמצון הנלחמים ברדיקלים חופשיים, מלפפון המשפר את תפקודי הכבד והכליות, בננה העשירה באשלגן, ג'ינג' המסייע בעיכול ותומך במערכת החיסון, זרעי פשתן העשירים באומגה. אפשר כמובן להוסיף תערובת פרביוטית לשייק התומכת בטונוס שרירים וכלי הדם או פירות יער השפרים את מערכת החיסון.

בחרו את סוג השייק לפי האפקט שתרצו: למשל, שייק חלבון לבניית שרירים וסיבולת. מומלץ לייצר שייקים המבוססים עם מים אותם ניתן להסמיך תמיד באמצעות טחינה או אגוזים. 

3 מתכונים לשייקים טעימים
מומלץ להכין שייקים תוצרת ביתית ולא להתבסס על פורמולות מוכנות בהן יכולים להיות עמילנים מהונדסים וחומרי טעם וצבע או חומרים משמרים. לא לשכוח לערבב היטב רצוי בבלנדר עוצמתי ולהשתמש בכוס שקופה גבוהה – אפשר לקחת אתכם לדרך.

מיקס בננה ג'ינג'ר
החומרים הדרושים:
בננה פרוסה
3/4 יוגורט
1 כף דבש
כפית ג'ינג'ר טרי מגורר

שייק ירוק
החומרים הדרושים:
1/2 כוס חלב שקדים לא ממותק
חופן תרד קצוץ
חופן פטרוזיליה
חופן קייל
1 בננה
1 כף זרעי צ'יה

שייק יער
החומרים הדרושים:
חצי כוס דובדבנים
חצי כוס אוכמניות
1 קיווי
חצי כוס חלב שקדים
1 כף זרעי צ'יה