לשינה השפעה משמעותית על איכות החיים כאשר שנת לילה טובה נקשרת בשמירה על המשקל, מצב רוח מרומם, ביצועים קוגניטיביים טובים יותר כמו קשב וריכוז, זיכרון חד.

ההמלצה היא לישון כ-8 שעות ברציפות בלילה וכן במידת האפשר "לקחת" גם שנת צהריים לשמירה על הערנות. אולם רבים סובלים מנדודי שינה שלא מאפשרים להם ליהנות מהיתרונות המשמעותיים של שינה עמוקה ואיכותית. הסיבות לכך מגוונות: יש מי שסובלים מאינסומניה ואחרים מהפרעות שינה. לרוב ההבחנה היא בין נדודי שינה זמניים הנובעים, למשל, מלחץ נפשי כבד ובין נדודי שינה כרוניים שנמשכים לפחות כחודש.

נדודי שינה יכולים להתבטא כקשיים בהירדמות וכן בהתעוררות וחוסר יכולת להירדם חזרה ואילו הפרעות שינה תלויות בסוג ההפרעה, כשקיימות מספר הפרעות מוכרות ביניהן: נרקולפסיה שהיא סוג של ישנוניות יתר והירדמות בלתי רצונית הנובעת מבעיה של המוח לווסת את מחזור השינה, רגליים חסרות מנוחה שהיא סוג של הפרעה נוירולוגית הבאה לידי ביטוי בצריבה ונמלול ברגליים ודום נשימה במהלך השינה. כמובן שיש השפעה רבה למחלות רקע על בעיות שינה במיוחד כשמדובר בסוכרת, אי ספיקת לב, בעיות במעכל העיכול אך גם לחרדה ולחץ נפשי חלק משמעותי בהפרעות כאלה ואחרות.

השלב הראשון הוא לגשת לאבחון רפואי ולנסות לאתר את הבעיה תוך כדי שמתעדים את דפוסי השינה על מנת לבצע מעקב מדויק ולבחון אם יש חזרתיות המזוהה עם הדפוסים – קשיי הירדמות, התעוררות למשך כמה זמן, תחושות נפשיות ופיזיות שנלוות לנדודי שינה וכדומה. לרוב הפציינטים נשלחים לבצע בדיקת דם מקיפה ובמקרים מסוימים גם למעבדת שינה.

אם תרצו לנסות בעצמכם לשפר את איכות השינה, לפניכם מספר טיפים חשובים להתמודדות עם נדודי שינה:

ההרגלים שעושים הבדל
חשוב מאוד לשמור על דפוסי שינה קבועים במהלך היום על מנת להרגיל את השעון הביולוגי. שימו לב, להקפיד על זמני שינה והשכמה קבועים למשך תקופה ובדקו כיצד אלה משפיעים על השינה. מומלץ להכין את השטח לקראת השינה בין אם זו בחירה של מצעים אווריריים ונושמים וויסות הטמפרטורה בחדר לטמפרטורה מועדפת, החשכת החדר או צמצום גירויים ורעשי רקע. יש מי שאוהבים ללכת לישון לאחר אמבטיה נעימה, יחד עם מוסיקה או עם חלון פתוח – חשוב שתבינו מה מטיב עמכם, במיוחד אם מדובר ברקע נפשי שגורם לנדודי השינה.

נא להירגע
כדאי לאמץ פעולות הרפיה להירגעות טרם השינה בין אם מדובר בדמיון מודרך, יוגה או מדיטציה, צ'י קונג. בתחום בולט הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי לפיו הרגלי חיים משפיעים על השינה ובין היתר הלחץ הנפשי הנלווה לחיי היום יום שמדיר שינה מעיניהם של רבים. תרגול של נשימות עמוקות אף הוא יכול לסייע בהירגעות לקראת השינה.

מה אוכלים לפני השינה
להרגלים התזונתיים השפעה רבה על נדודי שינה כאשר ההמלצה היא להימנע מצריכת קפאין ומשקאות מעוררים לפחות כ-6 שעות לפני הכוונה לישון ולהימנע גם ממאכלים מעוררים למיניהם. חשוב לוודא שהגוף צורך את אבות המזון הנחוצים ויש גם חשיבות לתוספי תזונה שיכולים לסייע ונקשרים בשינה טובה יותר כמו של מלטונין וולריאן, אך יש להתייעץ עם הרופא בטרם נטילתם.

השקיעו באיכות השינה כי היא חשובה לאיכות חייכם. לילה טוב!