הרשת החברתית פייסבוק הכריזה על מטבע קריפטוגרפי בטכנולוגיית בלוקצ'יין שיושק באופן רשמי בתחילת 2020. לצורך השקת המטבע חברה פייסבוק עם 27 חברות – בהן ויזה, מאסטרקארד, פייפאל, אובר, ספוטיפיי ועוד – כדי להקים גוף בשם "אגודת ליברה" שיפקח על המטבע החדש.

"אגודת ליברה"

במקביל הכריזה פייסבוק על קליברה, פלטפורמת ארנק דיגיטלי שתאפשר לשמור, לקבל ולשלוח לאחרים את המטבע החדש. זאת תהיה אפליקציה נפרדת, אבל יהיה ניתן לגשת אליה גם באמצעות כפתור ייעודי באפליקציות המסרים של פייסבוק, וואטסאפ ומסנג'ר.

קליברה – ארנק דיגיטלי

פייסבוק מקווה שתצליח לשמור על שער יציב למטבע החדש באמצעות נכסים אמיתיים וביטחונות ממשלתיים בכמה מטבעות בינלאומיים מובילים, בהם הדולר והאירו כמובן. זאת, כדי להימנע מהתנודתיות שמאפיינת את הביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים.

כמו כן, המטבע החדש אמור להיות מאובטח יותר וכמובן – כל החברות השותפות בפרויקט אמורות לכבד אותו, והמשמעות היא שככל הנראה יהיה ניתן להשתמש בליברה כדי לשלם על נסיעה באובר, או על מנוי בספוטיפיי ועוד. עד ההשקה בשנה הבאה, מקווים בפייסבוק, שיצטרפו עוד חברות לגוף שהוקם. כל שותפה נדרשת להשקיע סכום ראשוני בסך 10 מיליון דולר.

שוק הקריפטו כולו שווה מעל 280 מיליארד דולר, וכולל שלל מטבעות דיגיטליים. כניסת פייסבוק לתחום נתקלת בתגובות שונות אצל מומחי כלכלה בעולם – מברכות לרגל התחרות שתייצר מול הבנקים, ועד תמיהות על הצורך בעוד מטבע קריפטו.

אומנם סביב הפרויקט ישנם עדיין סימני שאלה רבים. לפייסבוק אין מוניטין מרשים בכל הנוגע לשמירה על פרטיות, ועדיין לא ברור כיצד יתייחסו הרגולטורים ליוזמה החדשה. ברשת החברתית מקווים שהמטבע החדש יאפשר לאנשים ללא חשבונות בנק לקבל לראשונה גישה לשירותים פיננסיים. כשמו של המטבע שנגזר מיחידת המשקל הרומאית, מהסימן האסטרולוגי לצדק ומהמילה הצרפתית לחירות. "חירות, צדק וכסף"

ליברה המטבע הווירטואלי של פייסבוק