הילד מתלונן שכואב לו והרופא טוען שמדובר בכאבי גדילה? בתקופות של צמיחה מואצת עשויים הילדים לסבול מכאבי גדילה בגפיים שמתעוררים ומחריפים במיוחד בשעות אחה"צ והערב. לרוב הכאבים מתפוגגים בבוקר ועשויים להתעורר בשעות היום בעקבות פעילות גופנית מאומצת.

לגדול זה כואב

כ-20% מהילדים סובלים מכאבי גדילה הן בנים והן בנות. הכאבים מורגשים בעיקר ברגליים, בירכיים ובשוקיים, בפרקים ובתדירות ובעוצמות המשתנות מילד לילד. יש ילדים שמדווחים על כאב מתמשך בעוד אחרים על כאב שבא והולך ויש מי שאצלם הכאבים מלווים גם בכאבי ראש ובטן.

התקופות המזוהות עם כאבי גדילה הן גילאי 3-4 וגילאי 8-12 ואומנם אין עדות לכך שהגדילה כשלעצמה כואבת, אלא שמדובר בכאבי שרירים שמתלווים לשינויים במערכת השלד והשרירים של הילד. כמו כן, פעילות אינטנסיבית בילדות הכוללת ריצה, קפיצה וטיפוס יכולה להאיץ כאבי שרירים ורבים תופסים אותה ככאבי גדילה כמו גם כאבים שנובעים מלחץ ועומס פסיכולוגי אצל ילדים.

לשלול כל מה שהוא לא כאב גדילה

אצל רוב הילדים מורגשים כאבי הגדילה בשתי הרגליים ובאזורים ספציפיים כמו בקדמת הברכיים ומאחורי הירכיים. היות והכאב מתפרץ בערב ועשוי להיעלם בבוקר יש גורמים שלא מאמינים שלילד היו באמת כאבים אלא שהוא המציא אותם כדי להתחמק ממטלות כלשהו.

אבל יש לקחת בחשבון שזהו הזמן של כאבי הגדילה ולהיות קשוב לכאב של הילד ובמיוחד לפנות לרופא על מנת לשלול מקור אחר לכאב באמצעות שאלון רפואי או בדיקות דם ואולטרה סאונד או רנטגן ברגליים. אם הילד סובל מכאבי גדילה הבדיקות שלו לא יראו ממצאים חריגים.

אופציה נוספת היא מגע בזמן הכאב. בעוד ילדים הסובלים מכאבים מסיבה רפואית עשויים לדווח על החמרת הכאב בעת נגיעה במקום הדואב, הרי שילדים הסובלים מכאבי גדילה לרוב לא מתלוננים שהמגע מחמיר את הכאב מלבד פעילות פיזית הקשורה בשרירים.

ממתיחות ועד הרפיה – לנצח את הכאב

על אף שרופאים מתייחסים לכאבי גדילה כאל כאב טבעי שיחלוף עם הזמן, הרי שהסבל של הילדים הוא אמיתי וחשוב לסייע להם בהתמודדות עם הכאבים. עיסוי נחשב לאלטרנטיבה מוצלחת במיוחד וכן תרגילי פיזיותרפיה, במיוחד כאלה הקשורים למתיחות.

ניתן גם להניח כרית חימום על האזור ובמקרים בהם הכאב בלתי נסבל ופוגע בתפקוד של הילד, אפשר להשתמש במשככי כאבים למיניהם כמו איבופרופן במינון המתאים למשקלו של הילד וגילו. בכל מקרה, אם לכאבי הגדילה מתלווים סימפטומים כמו חום, צליעה, פריחה בלתי שגרתית ואובדן התיאבון כדאי לפנות לרופא כי אולי מדובר במחלה שאינה קשורה בכאבי גדילה.

היות וילדים רבים נלחצים מהכאבים שנלווים לגדילה ולפעמים הלחץ הוא שיוצר מלכתחילה את הכאב או מחריף אותו, חשוב מאוד לדאוג לסביבה תומכת עבור הילד, לאמן אותו בטכניקות הרפיה ותרגילים שיעזרו לו להירגע ולהתמודד עם הכאב בסבלנות ואף למתן אותו באמצעות התמודדות רגועה עם הכאב.