מדינת ישראל השמשית והחמימה היא המקום האולטימטיבי לטיולים בחוץ, רביצה בחופים, התמסרות לקרני השמש העוטפות מכל עבר. לשמש יש כמובן השפעות חיוביות, אבל גם השפעות מזיקות שיש לקחת בחשבון ולהתגונן מפניהן.

השמש מעלה את מצב הרוח, תורמת להפחתת מתח ולחצים ועל פי מחקרים, גם לאיכות השנה וכמובן מהווה מקור מצוין לויטמין D. אבל לצד כל אלה, לשמש יש גם צדדים מסוכנים שחשוב להכיר.

לעור המצב – הזדקנות בטרם עת וסכנה של סרטן עור

אין ספק שעור הפנים והגוף הם החשופים המרכזיים לקרינת השמש אשר גורמת להזדקנות העור בטרם עת ויחד עם השיזוף המחמיא, להופעה של כתמי שמש ואפילו כוויות וכמובן סכנה לסרטן עור. השמש פוגעת באפידרמיס העליון, השכבה העליונה של העור ועם הזמן תשימו לב אין בעת החשיפה לשמש, העור מפריש כמות גבוהה של מלנין – החומר שמסייע לו להתמודד עם קרני השמש, אבל המלנין מהווה גם את הגורם שיוצר בסופו של דבר את הפיגמנטציה המטרידה.

על מנת לשמור על העור מפני כוויות שמש, קמטים וכמובן – סכנה של סרטן עור, יש להשתמש בקרמים הכוללים מסנני קרינה מעל 30 SPF ולחדש את הקרם כל מספר שעות. במידה ונוצרה שלפוחית או כוויה, אפשר לטפל נקודתית באלוורה או משחה להרגעת כוויות. על פי נתונים, חשיפה לשמש חזקה, במיוחד בשעות הצהריים, יכולה לגרום לכוויה מדרגה 1 תוך עשר דקות בלבד.

אגב, כדי לבחור את קרם ההגנה הנכון עבורכם בהתאם לגוון העור ולמשך השהייה והלוקיישן, אפשר להשתמש בתרגיל הבא: להכפיל כל מספר של מקדם הגנה ב- 20 דקות ולחלק בשעה. התוצאה היא הזמן שבו קיימת ההשפעה של מקדם ההגנה.

איך שלא תסתכלו על זה – הקשר בין שמש ובעיות עיניים

קרינת השמש פוגעת גם בעיניים וזו הסיבה שחשוב להצטייד במשקפי שמש איכותיים אשר יגנו על העיניים בכל יציאה החוצה. יש לבחור משקפי שמש עם מסנני UVA ו-UVB  כאשר חשוב להבין שאין השפעה אמיתית של גוון העדשה בסינון הקרינה אלא רק בהפחתת האור. סוג העדשה ואיכותה הם שקובעים את ההגנה מפני קרינה ולא הגוון. הגנה לא ראויה מפני השמש עשויה לגרום לעיניים לדמוע, להאדים, לצרוב ולפגוע באיכות הראייה.

השמש היא אויבת מושבעת גם לשיער ובמהרה תחושו ביובש בשיער. אפשר לצאת מצוידים בכובע מחמיא וכן לטפל בשיער בחומרי הזנה, מסכה עשירה בוויטמינים ולהרבות בעיסוי הקרקפת. קיימים גם תרסיסי הגנה נגד קרינת השמש לשיער שמסייעים במהלך החשיפה לשמש.

שהייה ממושכת במשך עשויה לגרום גם למכת חום. תגובה טבעית של הגוף לאובדן של מים ומלחים הבאה לידי ביטוי בכאבי ראש, בחילות, חולשה, הזעה מוגברת וזו הסיבה שחשוב להגן על הגוף עם כובע וכן להרבות בשתייה של נוזלים, במיוחד מים.

אל תצאו לשמש לפני שדאגתם להגנה טוטאלית מפני השמש וכך תוכלו ליהנות ממנה בצורה בטוחה.