עולם ההשכלה משנה את פניו ואם בעבר היה מקובל ללמוד בשיטה הפרונטאלית, להקשיב למורה, לרשום הערות, לשנן את החומר, הרי שכיום הלמידה הפכה למקוונת, אינטראקטיבית, פרסונאלית וחווייתית.
אפילו בבתי הספר היסודיים משתמשים באתרי לימוד מתקדמים וסטודנטים רבים משדרגים את הידע באמצעות הכשרות וירטואליות.

מיזמים כמו jolt וכמובן אתרים דוגמת קורסרה ו-Udemy מסמנים את המהפכה המתחוללת בתהליכי לימוד, מקורסי העשרה ועד תוכניות להשכלה גבוהה.

מתלבטים באיזו אופציה לבחור – הנורמטיבית או המקוונת ומהו קורס האונליין הנכון בשבילכם? טיפים חשובים בדרך להצלחה.

לפני הכל – החליטו מה ללמוד
ההיצע המסחרר של קורסים מקוונים עשוי להקשות על הבחירה במסלול קריירה. כדאי לגשת לייעוץ לימודים מקדים או לחשוב מה הידע שחסר לכם על מנת להצליח, להתקבל לג'וב נחשק או לפתוח עסק עצמאי. לפעמים מדובר בקורס או שניים ולעיתים בתוכנית לימודים שלמה. חשוב שתדעו מה לבחור כדי שלא תבזבזו זמן על לימודים לא רלבנטיים.

שימו לב למסגרות השונות שקיימות בשוק: קורסים וירטואליים העומדים בפני עצמם וקורסי השלמה מקוונים המשולבים עם לימודים פרונטאליים והחליטו מה נכון עבורכם ואיזה אחוז מכלל הלימוד יהיה וירטואלי ואיזה פרונטאלי.

הפורמט המועדף ללמידה
לימודים מקוונים מתאימים למי שמעוניין ללמוד בשעות הפנאי, לשלב לימודים אלה עם לימודים אחרים או עבודה והינו בעל משמעת עצמית גבוהה.
נסו לפנות זמן ללמידה עצמית מקוונת וכן החליטו מה סגנון הלמידה המועדף עליכם. האם דרך מצגות, סרטונים, טקסטים, דרך הטלפון הנייד או המחשב.

קיימים קורסים בפורמטים שונים וחשוב לבחור קורס שמציע את התבנית הנכונה לכם ביותר. כמו כן, יש קורסים שמאפשרים לבצע מבדק עצמי בכל חלק, כולל שאלות ותשובות על מנת לבחון האם הידע נקלט ויש קורסים שאפילו כוללים ייעוץ אישי עם המרצה וקבוצת תמיכה אונליין – פיצ'ר מצוין במידה וחשובה לכם המעורבות של הקהילה או תרצו שתהיה לכם כתובת קונקרטית לשאלות ספציפיות שצצות במהלך הלמידה.

החלטה קריטית נוספת היא באיזו שפה יתקיים הקורס – האם בשפת אם או באנגלית ואם באנגלית, האם תרגישו בנוח ללמוד את התוכן בשפה זו.

ישנם קורסים מתורמים וקורסי מקור וכדאי לבחור קורס שגם מציע החזר כספי במידה ואינכם מעוניינים בו או לפחות מדורג בביקורות על ידי סטודנטים אחרים, כדי שתדעו שאכן מדובר בקורס הראוי לרכישה.
כמובן שחשוב לבחון גם את העלות הכספית לעומת תועלת – בדקו את הסילבוס של הקורס והאם הוא מציע את התוכן המבוקש בעלות שתוכלו לעמוד בה והאם כדאי לשלם יותר על קורס מורחב יותר.

זכרו שהלמידה המקוונת בידיים שלכם! נסו לקבוע זמן קבוע ללימוד או להגדיר דד ליין לסיום הקורס וכמובן, בדקו האם התוכן זמין לצפייה ללא הגבלה או עד מתי החומר עומד לרשותכם, כדי שתספיקו ללמוד בפרק הזמן הנתון. העדיפו קורס אונליין פרקטי ליישום שיוכל לתת לכם ערך ממשי להמשך הדרך.